Taliancinaonline.sk Blog

Segui il mio blog10 propositi per l'anno nuovo

01.01.2023 | Adriana
1. Non sforzarti di piacere a tutti.
Mettiti il cuore in pace: non ce la farai mai. E va benissimo così. L'importante è piacere alla persona che vedi allo specchio ogni mattina.
 
2. Concentrati sul tuo presente, non sul tuo passato.
Se resti intrappolato in quello che è successo ieri, impedisci a te stesso di realizzare la tua felicità oggi.
 
3. Impara a non farti coinvolgere.
Una vita serena è il risultato delle cose a cui prestiamo attenzione, ma anche delle cose che ignoriamo. Non tutto richiede una tua reazione. Fa' un passo indietro, non farti coinvolgere in ogni piccolo dramma.
 
4. Metti la tua salute mentale davanti a tutto il resto.
Per quale motivo ti sforzi così tanto di tenere in piedi questa tua vita se poi dentro la tua testa va tutto a pezzi? Prenditi cura di te. A qualunque costo.
 
5. Smettila di paragonarti agli altri.
Quello che fanno gli altri riguarda loro. Quello che fai tu, riguarda te. Preoccupati solo di diventare la miglior versione di te stesso. Di aver fatto un passo in avanti rispetto a ieri.
 
6. Invece di sopportare, impara a lasciare andare.
Non hai firmato da nessuna parte la tua condanna alla sofferenza. Sei qui per vivere la tua vita e stare bene, non per sopportare i problemi del mondo intero.
 
7. Fatti meno aspettative.
Se hai troppe aspettative positive, rimani deluso. Se ne hai troppe negative, non sai goderti niente. Non averne proprio: come scrivo nel mio libro, "ama tutto quello che ti succede, perché tutto fa vita".
 
8. Fai almeno una cosa nuova ogni settimana.
Ogni tanto fermati e chiediti: quand'è stata l'ultima volta che ho fatto qualcosa per la prima volta? La vera vita inizia fuori dalla tua comfort zone.
 
9. Abbi fiducia nell'Universo.
L'Universo ti ascolta. Parlagli, sfogati, chiedi, manifesta. E soprattutto abbi il coraggio di sognare in grande.
 
10. Non avere paura di essere felice.
 
E i tuoi propositi del nuovo anno? Quali sono? Fammmi sapere!
 


Read more

Talianske vianočné koláče

20.12.2022 | Adriana

Medzi najznámejšie talianske sladkosti, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou il Natale v Taliansku patri il panettone a il pandoro.

Tvar možno pripomína našu bábovku ale to je jediné čo majú spoločné. Ako to už býva aj s panettone sa spája legenda, ktorá rozpráva príbeh o jeho vzniku.

Je predvečer Vianoc roku 1495 a na dvore Ludovica II. Mora v Miláne sa stane tragédia: kuchár zabudne vianočný koláč v rúre! Skončí úplne spálený a kuchár už nemá ingrediencie na výrobu ďalšieho...Čo môže urobiť? Jeho pomocník Toni pozrie do špajze. Zostali im iba:
farina, uova, burro, zucchero a trochu hrozienok. Vezme všetky suroviny a vypracuje cesto, vloží do rúry a upečie.
A tak sa zrodil il pane del Toni, z ktorého sa neskôr stal panettone.

Moderné verze plnia panettone všemožnými variáciami, okrem tradičných hrozienok a kandizovaného ovocia sú to: čokoláda, pomaranč, pistáciový krém, kokos, atď.

Pandoro, na druhej strane nájdeme vačšinou bez plniek. Má pyramídový tvar s 8 cípmi a pripomína hviezdu. Cesto je vláčne a nadýchané. Ľudia ho zvyknú dozdobiť doma, jednoducho práškovým cukrom alebo šľahačkou. Jeho história sa datuje do 19.storočia a okolia Verony.

Dnes sú oba koláče neodmysliteľným symbolom pravých Talianskych Vianoc.Read more

Al ristorante - A2

07.11.2022 | Adriana

Buonasera, desidera?

Buonasera, i signori desiderano?

-

Ako si objednáš v talianskej reštaurácii a koľko slovnej zásoby k tomu potrebuješ? Dnes sa spolu pozrieme na niekoľko slovies rôznych aktivít a činností, ktoré sa spájajú s témou "jedla" a stolovania.

 • Che cosa avete scelto da mangiare? E da bere?

mangiare = jesť

bere = piť

 • Vogliamo ordinare una pizza ed una bistecca.

ordinare = objednaťRead more

Appena, già, ancora - cvičenie na preklad

22.10.2022 | Adriana

ANCORA = ešte

GIà = už

APPENA = práve

 

Prelož do taliančiny, správne odpovede nájdeš pod textom.

Už som jedol.

Práve som jedol.

Ešte som nejedol.

Už som skončil.

Práve som skončil.

Ešte som neskončil.

Už sa vrátil.

Práve sa vrátila.

Ešte sa nevrátili.

Už sme prišli.

Práve sme prišli.

Ešte sme nedorazili.

 

SOLUZIONI

 1. Ho già mangiato.
 2. Ho appena mangiato.
 3. Non ho ancora mangiato. 
 4. Ho già finito.
 5. Ho appena finito. 
 6. Non ho ancora finito. 
 7. Lui è già tornato. 
 8. Lei è appena tornata.
 9. Non sono ancora tornati.
 10.  Noi siamo già arrivati. 
 11. Noi siamo appena arrivati. 
 12. Non siamo ancora arrivati.


Read more

4 typy talianskej polievky: zuppa, minestra, vellutata, crema

20.10.2022 | Adriana

Tieto výrazy sa často používajú ako synonymá na označenie polievky, ale pozor: minestra, minestrone, zuppa, passato, crema a vellutata nie sú to isté. Rozdiel spočíva v zložkách, ako sú cestoviny alebo obilniny, a v zahusťovadlách ako mliečne výrobky alebo tuky (nie žiadna zásmžka ani zápražka). Môžete začať tou istou zeleninou a použiť ju v každej z týchto verzií, ale výsledný produkt bude buď veľmi ľahký, ako napríklad passato alebo minestra vyrobená iba zo zelenej zeleniny, alebo naopak veľmi bohatý a s vysokou nutričnou hodnotou.

Tu je malý technický slovník s popisom zložiek :

 1. Minestra

Názov minestra je pomenovaný podľa minestrare, aby slúžil, pretože ju pri stole podávala hlava rodiny. Okrem obvyklej zeleniny obsahuje obilniny ako ryža, cestoviny, farro, jačmeň ... Minestra je skôr tekutá, v Lombardii sa pripravuje s pridaním ryže, zatiaľ čo vo Venete a v Emilia Romagna s cestovinami alebo cappelletti. Čínske rezance a japonský ramen technicky spadajú do kategórie minestra.

 1. Zuppa

Okrem zeleniny zuppa nikdy nezahŕňa ryžu alebo cestoviny. Podáva sa nanajvýš iba s krutónmi. Jej názov je podobný vo všetkých európskych jazykoch a odvodzuje sa od gotickej suppy, ktorá označovala krajec chleba, ktorý bol vložený do misiek pred nalievaním polievky. Zuppa má hustý a hutný vzhľad (používa sa veľmi málo tekutiny), ktorá sa vstrebá chlebom alebo krutónmi. Zuppa je rozšírená v Toskánsku, pričom hlavnou zeleninou je biela kapusta alebo kel. V Kalábrii a na Sicílii je založená na strukovinách a fazuli fava. Na Sardínii obsahuje kúsky syra.

 1. Vellutata

Skladá sa iba z 2, maximálne 3 druhov zeleniny, v tradičných kombináciách zemiakovo-pórová, cuketovo-zemiaková, mrkvovo-zemiaková. Aby sa ingrediencie spojili a dodali jej chutnejšiu a jemnejšiu textúru, na konci varenia sa pridá trochu smotany alebo vaječných žĺtkov.

 1. Crema

Je to prípravok vyrobený z jednej hlavnej zložky, pretlačený a zahustený ryžovou múkou alebo mliekom. Napríklad cuketová alebo fazuľová crema.

A ako bonus ďalšie dve:

Minestrone

ZNiekde na polceste medzi zuppou a minestrou. Zrodila sa po objavení Ameriky a po zaužívaní niektorých základných prísad ako boli zemiaky, kukurica a fazuľa, ktoré v starom svete neboli známe. Je hutná a sýta, podstatou je že do minestrone je možné pridať aj cereálie alebo cestoviny.

Passato

Passato je zeleninová polievka, napríklad zuppa alebo minestra, bez cestovín alebo strukovín alebo obilnín, ktorá sa mieša pri vysokej rýchlosti. V minulosti sa používal potravinársky mlynček a jej konzistencia sa určovala podľa druhu pletiva, ktorým sa zelenina mlela.Read more

Aperol Spritz - famózny svetoznámy drink

29.08.2022 | Adriana

Kto by nepoznal tento svetoznámy miešaný cocktail? Jeho podmanivá oranžová farba priťahuje zrak na letných terasách. Čo je Aperol Spritz a odkiaľ pochádza?

Schválne, čo tipujete? Korene tohto drinku môžeme nájsť v Rakúsku ale práve v Taliansku ho spopularizovali pri pití „l’aperitivo“ odkiaľ sa rozšíril do celého sveta.

Drink sa zrodil na konci 18.storočia počas okupácie Veneta hagsburskými vojakmi, ktorých chuťové poháriky si vyžiadali doplniť samotné talianske víno troškou perlivej vody. Názov Spritz je odvodený z nemeckého „spritzen“ čo znamená (za)striekať a prvé verzie vína zastreknutého sódou boli na svete.

Taliani ho volajú jednoducho „lo Spritz“. Jeho hlavnou zložkou je Aperol - 11% likér sladko-horkastej chuti bez ktorého tento drink nenamiešate správne. Neoddeliteľnou súčasťou je aj Prosecco (DOC alebo DOCG), talianske biele perlivé víno z regiónov Veneto, Friuli Venezie Giulia. Taliani si ho zamilovali hlavne kvôli jeho ľahkosti, vyváženej chuti a menšiemu podielu alkoholu.

Recept na lo Spritz z Veneta:

1/3 di vino bianco frizzante

1/3 di bitter

1/3 di acqua frizzante

 

Ak si drink miešate do väčších vínových pohárov naplňte pohár ľadom a pridajte:

2cl perlivého vína

2cl horkastého likéru

2cl perlivej vody

 

Recept na Aperol Spritz podľa IBA (International Bartenders Association):

6 cl di prosecco

4 cl di Aperol

Una spruzzata di soda

Naplňte pohár na víno ľadom, pridajte Prosecco, Aperol a zastreknite troškou sódy, plátok pomaranča na záver. Salute!

 

Nezabudnite na stuzzichini (niečo slané na ďobkanie) a nazdravie!

 Read more

Sopka Stromboli - lettura B1

21.08.2022 | Adriana

Lo Stromboli, uno dei vulcani più attivi

Questo vulcano è uno dei più attivi dell'intero pianeta. Si trova all'omonima isola di Stromboli vicino la Sicilia. L'Italia è un paese con diversi vulcani attivi, a partire dall’Etna e oltre il Vesuvio in Campania vicino la città di Napoli.

Tornando allo Stromboli la sua altezza è di 924 metri (i crateri principali sono più in basso, a circa 750 metri d'altezza), mentre l'intera isola è ampia 12,2 km quadrati ed ospita circa 400 abitanti. L'attività vulcanica regolare dello Stromboli ha dato il nome a questa tipologia di eruzione esplosiva, chiamata quindi stromboliana. La lava di questi vulcani è un basalto piuttosto fluido che ristagna nel cratere, libera gas e raffreddandosi diventa più viscosa.

L’isola è estremamente piccola e non ci potete trovare le macchine quindi è un momento della tranquillità e distacco totale dal rumore della città. Le spiagge sono coperte con la sabbia nera ed il mare è blu come un zaffiro. A Stromboli i quattro elementi (fuoco, acqua, terra, aria) si mescolano, sovrappongono, formando combinazioni uniche. A dominare tutto è Lui, chiamato “Iddu” in dialetto. Vengono anche organizzate escursioni sia diurne che notturne per ammirare più da vicino, ma sempre in sicurezza, questa 'montagna infuocata'.Read more

A TE - JOVANOTTI - canzone completa {passato prossimo}

27.01.2022 | Adriana


Read more


Non preoccuparti, ce la puoi fare :)


Would you like to receive the latest news? Subscribe.


Just fill in your email. We promise to send only interesting news.